Odwiedź sushi bar Warszawa

Dlaczego więc sushi podaje się z wasabi i imbirem? Omówmy to – a następnie opiszmy właściwy proces jedzenia tej potrawy w sushi bar Warszawa. Wasabi jest podobne do chrzanu i jest niezwykle mocne i pikantne – ale nie tak, jak ostra papryka jest ostra. Ma oparzenie i ciepło oczyszczające zatoki, ale rozprasza się w ciągu kilku sekund. Wielu ludzi, którzy szukają dodatkowego kopa, miesza trochę swojego wasabi z sosem sojowym – ale o tym później. Jednak marynowany imbir istnieje z innego powodu. Marynowany imbir ma bardzo łagodny smak i kojący smak, który może pomóc ci przejść przez oparzenie chrzanu, a także usuwa smak z ostatniej rolki sushi – przygotowując cię do następnego dania. Ok, gotowy nauczyć się jeść sushi w sushi barze w Warszawie w tradycyjny sposób? Oto co zrobisz!

Odbierz talerz sushi od szefa kuchni lub kelnerki z miejsca jakim jest sushi bar Warszawa. Umieść niewielką ilość sosu sojowego w misce lub na talerzu. Zanurz kawałek sushi w sosie sojowym. Jeśli chcesz dodatkowej przyprawy, użyj pałeczek, aby „posmarować” sushi odrobiną wasabi. Zjedz sushi. Mniejsze kawałki, takie jak nigiri i sashimi, należy jeść w jednym kęsie, ale większe bułki w stylu amerykańskim mogą wymagać jedzenia w dwóch lub więcej kęsach. Całkowicie przeżuj sushi, pozwalając, aby smak pokrył wnętrze twoich ust. Jeśli pijesz sake razem z sushi, teraz jest dobry moment, aby wypić łyk. Wyjmij z talerza marynowany imbir i zjedz go. Możesz to zrobić pomiędzy każdą rolką lub każdym kęsem. Pomaga to oczyścić podniebienie i usuwa trwały smak rolki sushi. Płucz i powtarzaj, aż będziesz zbyt wypchany, by się ruszać – lub do momentu aż skończy Ci się sushi! Jeśli nadal będziesz miał miejsce udaj się do sushi bar Warszawa po dokładkę!

Otóż ​​to! To są podstawowe zasady jedzenia japońskiego sushi w sushi bar Warszawa. Ponownie, nie musisz przestrzegać tych zasad, jeśli nie chcesz. Nikt nie oceni cię za jedzenie sushi po swojemu. Jednak te wytyczne pomagają zmaksymalizować smak posiłku, a są one tradycyjne – i fajnie jest podążać za tradycją, zwłaszcza jedząc danie z historią tak długą jak sushi!