Piec koza Gliwice – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jeśli niedawno kupiłeś nowy piec koza Gliwice, być może zauważyłeś dziwny zapach, który wypełnił twój dom, gdy go po raz pierwszy włączyłeś. Choć może to być niepokojące, jest to całkowicie normalne, pod warunkiem, że zapach jest oleisty lub pali coś (a nie gazu – to raczej poważniejsze). Dowiedz się, co powoduje zapach i jak się go pozbyć przed użyciem nowego piekarnika do gotowania.

Co to za zapach?
Według producentów pieca koza palący zapach spowodowany przez nowy piekarnik jest spowodowany „izolacją otaczającą komorę piekarnika, która emituje zapachy za pierwszym razem, gdy jest wystawiona na działanie ekstremalnego ciepła wewnątrz piekarnika”. Jest to zapach utwardzacza środka wiążącego. Ponadto, jeśli nie zdejmiesz niektórych opasek zamykających używanych do zabezpieczenia wkładek podczas transportu przed włączeniem go po raz pierwszy, możesz także wąchać plastik topiący się i palący. Z kolei producent urządzeń konkurencyjnych wyjaśnia, że ​​zapach i lekki dym, który można zobaczyć przy pierwszym użyciu, pochodzi z ochronnej powłoki oleju, która jest używana podczas procesu produkcyjnego. W każdym razie każdy nowy piec koza Gliwice pachnie nie bardzo ładnie. Najlepszym sposobem na pozbycie się zapachu jest uruchomienie odpowiedniego cyklu wypalania. Zaleca się, aby nie gotować żadnych potraw przed wypaleniem, ponieważ zapach (i potencjalnie smak) może przylgnąć do jedzenia.

Bez względu na to, jaki rodzaj masz pieca, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to usunąć wszelkie zamki błyskawiczne lub zakręcane. Następnie użyj ciepłej wody z mydłem i myjki, aby zetrzeć wszelkie elementy jakie ma piec koza Gliwice.